Alman vatandaşlığı

nevras • 10 Nisan 2024
5 Yorum
0 beğeni

Merhaba,

1964 Almanya doğumluyum. 18 yaşımda Türkiye ye döndüm. Babam Türk fakat Alman vatandasi. Yeni yasaya göre Alman vatandaşlığı alabilir miyim

Yanıt (5)

Moderation

Merhabalar,

Yeni yasa bu konuda bir değişiklik getirmiyor. Genel bilgi olarak, bir yabancının Almanya vatandaşlığını kazanabilmesi için kural olarak Almanya ile ailevi, ekonomik, tarihi ve güncel bağları olması beklenmektedir. Yani aslolan (diğer koşullara ek olarak) hayatınızın Almanya'da yerleşik olmasıdır. Bu nedenle bir yabancının Almanya'da doğmuş olması, yabancıya Alman vatandaşlığı için otomatik olarak hak kazandırmaz.
Yurtdışında yaşayanların takdir yetkisiyle vatandaşlığa kabulü çok ender bir durum olup, devletin özel çıkarına bağlıdır. Ve bu konuda genellikle profesyonel hukuki yardım almak gerekir. İlgili bilgilere şuradan ulaşabilirsiniz: https://tuerkei.diplo.de/tr-de/service/-/1703880?openAccordionId=item-1…

Sizin durumunuzda belirleyici olan babanızın sizin doğumunuz sırasında Alman vatandaşı olup olmadığıdır. Aşağıda paylaştığım sayfada da belirtileceği üzere, 1 Ocak 1964 ile 31 Aralık 1974 tarihi arasında kişilerin Alman vatandaşlığı alabilmesi, ebeveynin doğum sırasında Alman vatandaşı olmasına bağlıdır.

Ek bilgi verirseniz daha ayrıntılı bir araştırma yapmaya çalışacağım.

Şimdilik iyi günler dilerim!

nevras

Babam 1962 yılında Almanya'ya ilk gidenlerden ve o zaman Alman vatandaşlığı söz konusu değildi. Yeni yasa maddelerinde orada doğmuş olmak ve 8 yıl ikamet etmiş olmak yeterli diyordu. Yanlış mı yorumladım acaba? Şu an tüm kardeşlerim Alman vatandaşı ve Almanya'da yasiyor.
Vatandaşlık için profesyonel yardım alabileceğim, önereceğiniz hukuki birim var mıdır? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Moderation

Merhabalar, yoğunluktan kaynaklı geç yanıt için kusura bakmayın lütfen. Yasadaki ifade "8 yıl ikamet etmiş olmak" değil, "8 yıldır ikamet ediyor olmak" şeklindedir (yeni yasa ile bu süre 5 yıla iniyor). Yani doğduğunuzda ebeveynlerinizden en az Alman vatandaşı değil idiyse, her durumda başvuru anında Almanya'da süresiz oturum izniniz veya buna hak kazanmanızı sağlayacak bir statünüzün olması gerekir.

Maalesef sizi bu konuda profesyonel yardım sunan birimlere yönlendiremiyoruz. Ancak dilerseniz kou hakkında uzmanlığı olan bir avukata danışıp durumunuzu anlatabilir seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Umarım yardımcı olabilmişimdir!

Yayınlamak için lütfen giriş yapın veya kaydolun.