Aile birleşimi

merve1234 • 4 Mayıs 2024
2 Yorum
0 beğeni

Merhaba daha önceden de soru sordum fakat emin olamadım duyumlarıma göre detaylı bilgi vermek istedim. Eşim Almanya’da iş buldu mavi kart ile gitmiyoruz nitelikli işçi olarak geçiyor mu? Mesleği aşçılık lisans mezunu. İş sözleşmesini yaptı. Benim dil bilgim yok vize randevusunu birlikte aldık. Henüz randevumuz gelmedi. Aile birleşimiyle bana vize verilmesi mümkün mü yüksek lisans hemşirelik mezunuyum. Bir çok yerde eşten dil istememe durumu sadece mavi kart olması gerektiği yazılıyor.

Kategori
Aile birleşimi

Yanıt (2)

Moderation

Merhabalar,

Eşinizin vizeye İkamet Kanunu kapsamında "Nitelikli Çalışan" olarak başvurabilecektir. Ancak konsolosluğun vize başvuruları sırasında açtığı farklı başvuru kategorileri ve numaraları, ya da uzmanlık aşçısı vs. gibi özel statüdeki kişiler için açılan başvuru slotları maalesef bizim bilgimiz ve erişimimiz kapsamında değil. Bu nedenle ben size Nitelikli Çalışan Vizesi'nin yasal çerçevesi üzerinden cevap verebilceğim.

Eşinizin elinde bir iş sözleşmesi varsa ve denklik sürecini de tamamladıysa, vizeye birlikte başvurabilirsiniz ve başvurunuz doğrudan Aile Birleşimi kapsamında değerlendirilebilir. Dil konusunda sizin belge gösterme yükümlüğünden (A1) muaf tutulmanız konusunda ise kural olarak sizin "yüksekokul mezunu olmanız ve istihdam ve uyum bakımından olumlu bir öngörü yaratmanız" size muafiyet getirebilecektir. Ancak burada takdir yetkisi konsolosluk çalışanına aittir. 

Hemşirelik yüksek lisansına sahip olmanız sizin durumunuzda bir avantaj yaratıyor çünkü hemşirelik Almanya'da avantajlı meslekler kategorisinde yer alıyor ve Mavi Kart gibi uygulamalarda sağlık çalışanlarının başvurularını kolaylaştıran özel düzenlemeler mevcut. Bu nedenle denklik sürecine şimdiden başlamanız hem Almanya'da iş bulmanızı kolaylaştıracak, hem de önünüzdeki başvuru sürecinde elinizi kuvvetlendirecektir. Bunun dışında başvuru sırasında gerekli olan sigorta belgesi gibi diğer evrakları aşağıdaki sayfadan öğrenebilirsiniz:

https://tuerkei.diplo.de/tr-de/service/05-VisaEinreise/-/2628122

Denklik konusunda hazırladığımız sayfaya ise şuradan ulaşabilirsiniz:

https://handbookgermany.de/tr/recognition

Umarım yardımcı olabilmişimdir!

Yayınlamak için lütfen giriş yapın veya kaydolun.