Aile birleşimi

merve1234 • 3 Mayıs 2024
2 Yorum
0 beğeni

Merhaba Eşim Almanya’da iş buldu aşçı birlikte vize için randevu aldık ama benim dil seviyem yok yüksek lisans mezunu hemşireyim o yüzden firma vize alabileceğimi söyledi. Size de sormak istedim bu durumu

Kategori
Aile birleşimi

Yanıt (2)

Moderation

Merhabalar,

Sorunuz için teşekkürler. Eğer bahsettiğiniz vize/oturum izni türü eşinizin işi dolayısıyla aile birleşimi ile ilgiliyse, normal şartlarda eş için gereken A1 Almanca seviyesinden bazı kişiler muaftır. Siz de üniversite mezunu olduğunuz için bu koşuldan muaf sayılıyorsunuz, dolayısıyla dil seviyenizi kanıtlamanıza gerek yok.

Ayrıntılı bilgi için bu konuda hazırladığımız yazımızdaki ilgili kısmı paylaşıyorum:

Aile üyeleriniz Almanca konuşuyor olmalı:  Aile birleşimi yoluyla Almanya'ya gelmek isteyen eşlerin, A1 düzeyinde Almanca konuştuklarını kanıtlamaları gerekir. Bunu yapmak için bir dil okulundan sertifika almalısınız. Bu kural 16 yaşın altındaki çocuklar için geçerli değildir. Çocuğunuz 16 yaşın üzerindeyse, C1 düzeyinde Almanca konuştuğunu veya eğitimini başarıyla tamamladığını kanıtlaması gerekir. İstisna: Bazı kişiler Almanca dil bilgisi gerekliliğinden muaftır:

• AB Mavi Kart sahibi olan ve yüksek nitelikli bir uzmanaraştırmacı veya serbest meslek sahibi olarak oturma izni olan kişiler herhangi bir Almanca dil becerisine sahip olduklarını kanıtlamak zorunda değildir.
  • Eşinizin üniversite diploması varsa, Almanca bilgisini kanıtlaması gerekmez.
  • Aile üyeleriniz Avustralya, İsrail, Japonya, Kanada, Kore, Yeni Zelanda, İngiltere, Andorra, Brezilya, El Salvador, Honduras, Monako, San Marino veya ABD'den geliyorsa, Almanca bilgilerini kanıtlamaları gerekmez.
  • Aile üyenizin kendi ülkesinde Alman sertifikası alması mümkün değilse, Yabancılar Dairesi bir istisna yapabilir. Buna "zorluk düzenlemesi" (Härtefallregelung )denir.
  • Bir aile üyesi fiziksel, ruhsal veya duygusal bir hastalık veya engel nedeniyle Almanca öğrenemiyorsa, böyle bir durumda da Almanca konusunda istisna yapılabilir. Ancak bunun için bir sağlık raporuna ihtiyaç vardır.

https://handbookgermany.de/tr/family-reunification-for-immigrants

Sevgiler,
    Su

Yayınlamak için lütfen giriş yapın veya kaydolun.