81 a iş değişikliği

Barannn • 29 Nisan 2024
4 Yorum
0 beğeni

Merhabalar iyi günler bir soru sormak istiyorum sizlere 81 a çalışma vizesiyle geldim. gastronomi mutfak sanatları lisans mezunuyum iki yıllık çalışma vizem var pasaport kısmında çalıştığım otelin adı ve aşçı olarak sadece burada çalışmasına izin verilmiştir.yazıyor Eylül ayı gibi berline geçip bir restoranda yöneticilik ya da aşçı pozisyonunda çalışma ihtimalim var. Bu sebeple o tarihe yakın bir zamanda işten ayrılmak istiyorum şunda Stuttgarta bağlı zell harmersbach dayım iş yerim orada iş değişikliği ve pozisyon değişikliği yapabilir miyim ya da nasıl bir yol izlemem gerekiyor bunları yapabilmem için sözleşme içerisinde iş veren sadece burada çalışabileceğime dair bir madde koydu ve işten ayrılma durumunda sınır dışı veya ceza kesilmesi maddesini yazdılar bunu sorduğumda işten ayrılma durumunda Almanya sizi sınır dışı veya ceza kesemez bu madde geçersiz dediler fakat gene de sizlere sormak istedim tekrardan teşekkürler ilginize 

Kategori
İş Arama

Yanıt (4)

Moderation

Merhaba Barannn

Öncelikle net olarak belirtelim ki herhangi bir işverenin sizi sınır dışı etme ya da başka bir işte çalışmanızı yasal olarak engelleme hakkı da yetkisi de yoktur. Sözleşmenizde bulunduğunu belirttiğiniz ifadelerin hukuken geçerli olması da mümkün değildir. Sözleşmenizin diğer maddelerini bilmiyorum ancak ortada bir işçi-işveren ilişkisi üzerinde gerçekleşen ve hukuken sorunlu bir durum olması muhtemel. Bu konularda yardım almak için Faire Integration projesinin danışmanlarına başvurabilirsiniz. Kendileri size türkçe dilinde de yardım sunabilecektirler. İlgili birimlere aşağıda paylaştığım harita üzerinden ulaşabilirsiniz:
https://www.faire-integration.de/de/topic/11.beratungsstellen.html

Öte yandan oturum izninizde belirli bir iş yerinde çalışacağınız belirtilmişse ve siz de o işten ayrılıp başka bir iş bulduysanız, yapanız geren Yabancılar Dairesi'ne gidip durumu anlatmak, yeni iş sözleşmesini sunmak ve oturum izninizin yeniden düzenlenmesini istemektir. Yabancılar Dairesi niteliklerinize, sertifikalarınıza, iş sözleşmesine ve yeni işinize bakıp durumunuzu değerlendirecektir. Pek çok kişi bu şekilde pozisyon ve işyeri değiştirebilmiştir.

Umarım yardımcı olabilmişimdir!

Barannn

Eren bey ilginiz için teşekkür ederim. Peki işten çıkış aldıktan sonra mı yabancılar şubesine gidip yeni iş sözleşmesini sunmak gerekir yoksa hala aktif olarak çalışıyorken çıkış zamanına yakın bir tarihte mi yapmalıyım?

Moderation

Merhabalar yeniden,

Öncelikle dikkat etmeniz gereken bazı hususlar mevcut:

- İşten çıkmadan önce sözleşmenizde işten ayrılacağınızı önceden belirtmeniz gereken bir süre belirtilmiş mi diye kontrol etmelisiniz. Aksi halde işvereniniz size zorluk çıkarabilir.

- İşten çıkma beyanını sonrasında hukuki sorun yaşamamak için yazılı olarak yapmanız gerekebilir.

- Ayrıca sözleşme kapsamındaki ücretli izin sürenize de dikkat etmelisiniz. Eğer kullanmadığınız izin varsa bu konuda hakkınızın yenmemesi gerekir.

Tüm bu konuları esasen yukarıda bahsettiğim Faire Integration projesi danışmanları ile çözebilirsiniz.

Sorunuzun esas kısmına gelirsek:

Yabancılar Dairesi'ne dilerseniz işsiz kaldığınız netleştikten sonra (mümkünse 2 hafta içinde) başvurmanız mümkündür. Muhtemelen Daire size yeni bir iş bulmanız için bir süre tanıyacak ve oturumunuzu buna göre uzatacaktır.

Öte yandan bu sırada, ya da işsizlik öncesinde yeni bir iş bulursanız Yabancılar Dairesi'ne doğrudan bu sözleşme ile de başlayabilirsiniz.

Konunun başka bir boyutu da işsizlik yardımları ve sosyal güvencelerinizdir.

İşsiz kalacağınızı öğrendiğinizde, Agentur für Arbeit'a iş arayan olarak kaydolmanız gerekir. Bunu son iş gününüzden 3 ay önce ya da işsiz kalacağınızı öğrendikten 3 gün sonra yapmalısınız. Çok uzun süre beklerseniz, daha az işsizlik yardımı alırsınız.

Umarım yardımcı olabilmişimdir!

Yayınlamak için lütfen giriş yapın veya kaydolun.